Koçluk Hizmetleri

Ne kadar zeki olduğunuza inanırsanız inanın, yapmayacağınız tekşey kendinize dışarıdan bakabilmektir.

diye başlar Google’un Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt koçluk deneyimini anlatmaya ve devam eder; “ Artık Google gibi bir şirkete CEO olarak yükseldiysem, bir koç bana ne verebilir ki derken, koçluğu tecrübe ettikten sonra iş hayatımda başıma gelen en güzel şey olduğunu düşünüyorum” der. Dünyada , özellikle gelişmiş ülkelerde bilgi işlem sektöründen sonra en hızlı büyüyen “Koçluk Hizmeti”, istenen performansa ve yaşam tatminine ulaşmak için koç (coach) ve danışan (coachee) arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisidir. Koçluk ilişkisinin amacı danışanın kendi belirlediği hedefe, koçun desteğiyle ulaşması ve sorunlarının üstesinden tek başına gelmeyi öğrenmesidir.

Sunduğumuz Koçluk Hizmetleri

Tepe Yönetici Koçluğu

Her gün yeni bir değişim dalgasını yönetmeye çalışmak, yöneticilerimizin kendi konfor alanının dışına çıkmasını gerektirmektedir. Bunu yaparken aynı zamanda bir lider olarak ekibine ilham vermeye çalışmak ve iklimi oluşturmak da ayrı bir beceri seti gerektirmektedir. Kariyer merdivenlerini yukarı doğru çıktıkça gerek geribildirim gerekse kendilerini sorgulama konusunda zaman ve kaynakları daralmaktadır. Ayrıca günümüzde üst yöneticiler eskisinden çok daha fazla sorgulanmaktadır. Bu noktada yöneticileri güçlendiren tepe yöneticiliği koçluğu kişilerin kişisel ve kurumsal hedeflerini ortaya koymaları, bunları uzlaştırmaları, geleceğe devam ederken hangi alanlarda donanım sağlayacağını açıklığa kavuşturan bir süreci kapsamaktadır. Yöneticilerin farkındalıklarını artıran ve hedeflerine daha etkin ulaşmalarını sağlayan analiz, planlama ve eylemleri içeren zamana yayılan bir uygulamadır. Kurumların yöneticilerinden istedikleri performansı almak için başvurdukları öncelikli araçlardan biri olarak kullanılmaktadır. Süreç kişinin ihtiyaçları, çalışma temposu ve kişilik özellikleri dikkate alınarak kurgulanmaktadır.

Performans Gelişim Koçluğu

İş dünyasında çalışanlar olarak sürekli yeniliklere uyum sağlamak ve yenilenmek gereğini hissetmekteyiz. Artık işimizi iyi yapmak yeterli olmamakta, farklı olmak gerekmektedir. Her seviyede çalışanın yararlanabileceği performans koçluğu, çalışanın hedeflerin doğru belirlenmesinden, gerekli yetkinliklerin tespit edilmesine ve eylem planı ile bunun davranışa dönüştürülmesine kadar olan süreci kapsamaktadır. Kurumların çalışanından istediği performansı almak ve kişinin gelişimine katkıda bulunmak için yararlandığı uygulamalardan biridir. Bu yolculuk kişinin kendini derinden tanımasına, hedefi için yeni yollar bulmasına, kendini gerçekleştirmesine, engellerini ortadan kaldırmasını sağlamaktadır. Kendi değerleri ile tanışmasını ve tatmin bir iş hayatı için ihtiyaç duyduğu motivasyonu sağlaması araçlarla donatır.

Kariyer Koçluğu

Kariyerinde değişim arayan kişilerin doğru zamanda doğru değişimleri gerçekleştirmelerine destek olan koçluk sürecini kapsamaktadır. İş değiştirmek veya iş seçeneklerini doğru değerlendirmek isteyen kişiler için fayda sağlayan bu süreç, kariyer hedefinin doğru koyulmasını da sağlamaktadır. Özellikle iş tatmini düşüklüğünün nedenlerine ışık tutan bu çalışma, kişinin bundan sonraki seçeneklerini çok daha bilinçli değerlendirmesini sağlamaktadır.

Online Koçluk

İş dünyasında değişimi anlama, uyum sağlama, belirsizlikte berrak bir zihinle yol alabilmek ve sağlıklı karar alabilmek için koçluk ve mentorluğe olan ihtiyaç katlanarak artmakta. İç kaynaklar buna yeterli olmadığı durumda deneyimli yönetici koçlarımız destek vermekte.

Bu desteğin ulaşılabilirliğini kolaylaştırmak ve daha ekonomik bir model sunmak amacıyla teknolojiyi kullanarak ONLINE KOÇLUK hizmeti de sunmaya başladık. Dünya’da koçluk hizmetin çok önemli bir kısmının sanal medyalarla yapıldığını düşünürsek, fayda maliyet analizinde kendini kanıtlamış bir model olduğunu da söyleyebiliriz.

Online Koçluk Nedir?

Online Koçluk, telefon ya da online bir platform (skype, vs.) kullanılarak yapılan koçluk türüdür. Koçluk ilişkisi ele alındığında online ve yüz yüze yürütülen koçluk arasında bir fark yoktur. Bir koçun en temel yetkinliği etkin dinleme ve anda olma becerisidir ve online koçluk, koçun derin dinleme becerisini rahatlıkla kullanabileceği, danışanın ses tonuna odaklanabileceği ve online olarak kullanabileceği koçluk araçları sayesinde derinleşme fırsatı sunar. Online koçluğun rahatlık, kolaylık ve zaman kazandırmak gibi birçok avantajı bulunmaktadır.

Online Koçluğun Avantajları

• Günümüzde daha mobil olan iş ortamı, çalışanların da mobil olması ve yüz yüze görüşme için zaman yaratamamasını beraberinde getirmektedir. Online koçluk sayesinde yüz yüze görüşmek için zaman yaratmak zorunda olmadan rahatlıkla koçluk görüşmeleri sürdürülebilir.

• Koçluk almak için koçluk aldığınız kişi ile aynı şehirde yaşamak zorunda olmadan, dünyanın her yerinden ekibimizin uzman koçlarına ulaşabilme imkanınız bulunmaktadır.

• Halka açık alanlar veya kapalı toplantı odalarında görüşmek yerine, danışanın kendini güvende ve rahat hissettiği her ortam online koçluk için uygun ortam olabilir.

• Bugünün gerçekliğinde trafik önlenemez gerçeklerden biri. Yüz yüze koçluk görüşmeleri ile karşılaştırıldığında online koçluk yöntemi, trafikte kaybolan vaktin önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

• Bağlantı kalitesi, koç ve danışanın birbirine ve o andaki duygu ve düşüncelere odaklanmasını kolaylaştırır.

• Her koçluk ilişkisi için, danışanla uyum içinde olan uygun koçla çalışmak önemlidir. Online koçluk sayesinde çalışılmak istenen koçla tanışmak ve bu süreci değerlendirmek hızlı ve kolay hale gelir.

• Kimi danışan için yüz yüze yapılan görüşmelerde duygularından bahsetmek veya kendi içinde derinleşme anları yakalamak çok kolay olmayabilir. Bu durumlarda online koçluk, danışanın kendi güvenli ortamında duyguları ile yüzleşmesi ve derinleşmesi için olanak tanır.

• Online koçluk görüşmelerini halihazırda yürütülen bir eğitim veya gelişim programı ile kolayca entegre edebilir, bu bütünleşik yaklaşımla online koçluğun getirdiği kolaylıkla daha etkili sonuçlar elde edilebilir.