Ne kadar zeki olduğunuza inanırsanız inanın, yapmayacağınız tekşey kendinize dışarıdan bakabilmektir.

Eric Schmidt

diye başlar Google’un Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt koçluk deneyimini anlatmaya ve devam eder; “ Artık Google gibi bir şirkete CEO olarak yükseldiysem, bir koç bana ne verebilir ki derken, koçluğu tecrübe ettikten sonra iş hayatımda başıma gelen en güzel şey olduğunu düşünüyorum” der. Dünyada , özellikle gelişmiş ülkelerde bilgi işlem sektöründen sonra en hızlı büyüyen “Koçluk Hizmeti”, istenen performansa ve yaşam tatminine ulaşmak için koç (coach) ve danışan (coachee) arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisidir. Koçluk ilişkisinin amacı danışanın kendi belirlediği hedefe, koçun desteğiyle ulaşması ve sorunlarının üstesinden tek başına gelmeyi öğrenmesidir.

Sunduğumuz Koçluk Hizmetleri

Tepe Yönetici Koçluğu


Her gün yeni bir değişim dalgasını yönetmeye çalışmak, yöneticilerimizin kendi konfor alanının dışına çıkmasını gerektirmektedir. Bunu yaparken aynı zamanda bir lider olarak ekibine ilham vermeye çalışmak ve iklimi oluşturmak da ayrı bir beceri seti gerektirmektedir. Kariyer merdivenlerini yukarı doğru çıktıkça gerek geribildirim gerekse kendilerini sorgulama konusunda zaman ve kaynakları daralmaktadır. Ayrıca günümüzde üst yöneticiler eskisinden çok daha fazla sorgulanmaktadır. Bu noktada yöneticileri güçlendiren tepe yöneticiliği koçluğu kişilerin kişisel ve kurumsal hedeflerini ortaya koymaları, bunları uzlaştırmaları, geleceğe devam ederken hangi alanlarda donanım sağlayacağını açıklığa kavuşturan bir süreci kapsamaktadır. Yöneticilerin farkındalıklarını artıran ve hedeflerine daha etkin ulaşmalarını sağlayan analiz, planlama ve eylemleri içeren zamana yayılan bir uygulamadır. Kurumların yöneticilerinden istedikleri performansı almak için başvurdukları öncelikli araçlardan biri olarak kullanılmaktadır. Süreç kişinin ihtiyaçları, çalışma temposu ve kişilik özellikleri dikkate alınarak kurgulanmaktadır.

Performans Gelişim Koçluğu


İş dünyasında çalışanlar olarak sürekli yeniliklere uyum sağlamak ve yenilenmek gereğini hissetmekteyiz. Artık işimizi iyi yapmak yeterli olmamakta, farklı olmak gerekmektedir. Her seviyede çalışanın yararlanabileceği performans koçluğu, çalışanın hedeflerin doğru belirlenmesinden, gerekli yetkinliklerin tespit edilmesine ve eylem planı ile bunun davranışa dönüştürülmesine kadar olan süreci kapsamaktadır. Kurumların çalışanından istediği performansı almak ve kişinin gelişimine katkıda bulunmak için yararlandığı uygulamalardan biridir. Bu yolculuk kişinin kendini derinden tanımasına, hedefi için yeni yollar bulmasına, kendini gerçekleştirmesine, engellerini ortadan kaldırmasını sağlamaktadır. Kendi değerleri ile tanışmasını ve tatmin bir iş hayatı için ihtiyaç duyduğu motivasyonu sağlaması araçlarla donatır.

Kariyer Koçluğu


Kariyerinde değişim arayan kişilerin doğru zamanda doğru değişimleri gerçekleştirmelerine destek olan koçluk sürecini kapsamaktadır. İş değiştirmek veya iş seçeneklerini doğru değerlendirmek isteyen kişiler için fayda sağlayan bu süreç, kariyer hedefinin doğru koyulmasını da sağlamaktadır. Özellikle iş tatmini düşüklüğünün nedenlerine ışık tutan bu çalışma, kişinin bundan sonraki seçeneklerini çok daha bilinçli değerlendirmesini sağlamaktadır.