Selda DOĞANCAN

[cs_responsive_image size=”full” image=”6828″ alignment=”alignleft”]

25 yıldan fazla süregelen kurumsal iş hayatı olan profesyonel yönetici, stratejist, aktivist ve değişim lideridir.

Yeni iş modelleri, iş alanları geliştirmekten, denemekten, uygulamaktan heyecan duyuyor.

İş hayatını şöyle özetliyor : ‘Yeni şeyler öğrenmek tutkum beni geliştirdi ve değiştirdi. Mühendislik eğitimim konulara sistematik ve stratejik bakmamı sağlayarak teknolojiyi iş sonuçlarını artırmak için kullanabilmemi sağladı. Hızlı ve sabırsız olmam ise öğrendiklerimi uygulamamı ve deneyimlerimin zenginleşmesini sağladı.’

1988 yılında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nden derece ile mezun olmuştur. Kurumsal hayata Vestel A.Ş de Kalite Mühendisi olarak adım atmış ve 2000 yılına kadar kalite sistemlerinin kurulması ve SAP proje yöneticiliği konularında uzmanlaşmıştır. Dünya’da da Kalite rüzgarlarının hızla estiği bu yıllarda şirketlerin iş yapış modellerini iyileştirmelerine katkıda bulunmak için TÜSİAD / Kalder Toplam Kalite Ödülü sürecinde değerlendirici olarak yer almıştır.

2000 yılından itibaren telekominikasyon sektöründe yurt içi ve yurtdışında farklı kültürlerle birlikte çalışma ve başarı yakalama fırsatlarını elde etmiştir.

Vodafone Türkiye’de 2010 yılına kadar ilkleri Fraud ve Risk Yönetimi, Müşteri Deneyimi, Strateji, İş Geliştirme ve İş Planlama fonsiyonlarının kurulması ve yönetilmesidir. Özellikle son üç senede uluslararası bir operatörün Türkiye’ye giriş ve büyüme stratejilerinin belirlenmesi, ticari ve teknik aksiyonlarının alınmasında ve lokal pazar ihtiyaçların global deneyimlerle birlikte yeni iş modellerine dönüştürülmesinde aktif olarak rol almıştır.

Daha sonra bir süre Dubai’deki Telekom operatörü DuTelecom’daCMO’ya ( Chief Marketing Officier)
Müşteri Deneyimi stratejinin belirlenmesi , tasarımı ve aksiyon planlarının oluşturulması konularında danışmanlık vermiştir.

2012 yılından 2016 yılı sonuna kadar Türk Telekom Grubu’da İş ve Çözüm Geliştirme Direktörü olarak görev almıştır.

Yeni teknolojilerle (cloud, internet of things, fintech, security vb) finans, enerji, sağlık, eğitim, parekende, medya gibi sektörlerde dijital dönüşümün sağlanması için yeni iş modellerinin ve ürün/ servislerin geliştirilmesi, stratejik iş ortaklıkların ve yeni şirketlerin kurulması konularına odaklanmış ve projeler gerçekleştirmiştir.

Bu süreçte çok farklı sektörlerin dinamikleri,ihtiyaçları, regülatif koşulları ve yeni teknolojilerin şirketlerin dijital dönüşümlerini sağlaması konularında çalışmıştır.

Dijital alanda önde gelen projeleri:

• Şehirlerin Dijitalleştirilmesi -Akıllı Şehirler: Karaman ve Antalya’da akıllı şehir çözümlerinin geliştirilerek lanse edilmesi
• Evlerin Dijitallestirilmesi -Akıllı Ev : Çözümün geliştirilmesi ve pazara sunulması
• Dijital Sağlık: Uzaktan kronik hastalık kontrolü ve video konsültasyon çözümlerinin geliştirilerek pazara sunulması ve Türkiye’nin en büyük hastanelerinden iki tanesine teknolojik çözümlerin sunulması
• Dijital Enerji:Akıllı elektrik ölçüm çözümlerinin geliştirilmesi ve parekende elektrik pazarına giriş.
• Dijital Parekende: Wi-Fi analitik çözümü ile parekende de müşteri davranışlarının anlık analizinin yapılabilmesi ve kişiselleştirilmiş hizmet sunulabilmesinin sağlanması

Uzmanlıkları ve güçlü olduğu alanlar:

• Inovasyon, Dijital Transformasyon
• Yeni İş Geliştirme ve Yeni İş Modelleri
• Stratejik İşbirlikleri
• Strateji Geliştirme, İş Planlama
• Program Yönetimi
• Değişim Yönetimi
• Farklı paydaşlarla birlikte çalışarak sonuç elde etme

En son 2016 yılında değişen dünya ekonomisi ve yıkıcı (distruptive) iş modelleri konusunda MIT Sloan School of Management‘dan ‘ExecutiveProgram,PlatformRevolution:MakingNetworkedMarketsforYou’ isimli eğitim programına katılmıştır.