Müge SUNTUR

[cs_responsive_image size=”full” alignment=”alignleft” image=”6638″]

Müge Suntur, Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından akredite edilen, ACC  (Associate Certified Coach) ünvanlı bir performans koçu ve eğitmendir. Academy of Executive Coaching (AOEC), Yönetici Koçluğu Eğitim Programını tamamlamıştır. Ayrıca  CTI’dan koçluk eğitimi ve sertifikasyon sürecini tamamlayarak, CPCC ünvanı almıştır. AOEC’den aldığı Sistemik Koçluk eğitimi Yöneticilerin ve takımların performanslarını artırmaları, potansiyellerini ortaya çıkarmaları ve gerçekleştirmeleri, koçluk yaklaşımının temelini oluşturur. AOEC  Yönetici Koçluğu Programının Türkiye’deki eğitmenlerinden biridir. İngilizce koçluk verme yetkinliği, uluslararası çalışma imkanı sağlar. Deneyimsel ve fasilitasyona dayanan eğitim tarzı aracılığı ile iletişim, storytelling, koçluk, liderlik, takım olmak, yaratıcı düşünmek gibi konularda eğitimler vermektedir. 2014 yılında eğitimini aldığı fasilitasyon becerileri sayesinde takımların etkin düşünme ve karar alma süreçlerine katkıda bulunmaktadır. Transaksiyonel Analiz’i profesyonel olarak kullanımına dair Uluslararası bir kurum olan IDTA’dan  İleri Düzey TAPDA Sertifikası almıştır. Ayrıca anlam ve anlam bulmak üzerine aldığı Logoterapi eğitimi sonrası, Viktor Frankl Logoterapi Enstitüsü’nden Academic Associate in Viktor Frankl’s Logotherapy sertifikasına sahiptir.

2000 yılında mezunu olduğu, analitik tarafını besleyen ODTÜ Kimya Mühendisliği, beraberinde farklı etkinlikler, dalış kulübü, bahar şenlikleri gibi sosyal ortamları da  hayatında tutmasına olanak verdi. Koç Üniversitesi’nde pazarlama üzerine yaptığı MBA sayesinde analitik olmanın üstüne eklediği yaratıcı düşünce biçimi hayatını daha doygun yaşamasında bir adım daha oldu. Mezuniyetin ardından gelen FMCG sektöründeki ürün müdürlüklerini, aile şirketinde sektör analiz süreçleri ve yatırım planları izledi.  Bu süreçlerde edindiği yönetim becerileri ve ekip çalışması tecrübeleri, koçluk ve eğitimlerini zenginleştirmektedir.  Çocukluk hayali olan seslendirme yapma fırsatı eline geçtiğinde hem stüdyoda asistanlık yapıyor olmak hem de film, belgesel ve çizgi filmlere ses olmayı, yerine başkasını koyamayacağı bir tecrübe olarak nitelendirmektedir. Bunu takiben bir tiyatronun pazarlama koordinatörlüğünü üstlendi. Ve farklı bir sektörün dinamiklerini tanıma fırsatı elde etti.

Farklı sektör tecrübeleri iletişim becerileri, farklılıkların yönetimi, değişim yönetimi, karar alma süreçleri ve yaratıcı düşünce yetkinliklerini zenginleştirmiştir.  MBA eğitimine başladığı 2000 yıllarında kişisel gelişim konusunda kendine yatırım yapmaya başlayan Müge Suntur, bitmeyen bu yolculukta sürekli öğrenerek ve keşfederek yol almayı heyecan verici bulmaktadır.

AIESEC, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, OGAD, Koruncuk Vakfı gibi kuruluşlarla gönüllülüğe dayalı projelerde yer almaktadır.

Bir erkek, bir kız çocuk annesi olan Müge, onlarla beraber hayatı öğrettiği kadar öğrendiği bir annelik serüveni yaşıyor.

İşine duyduğu tutku ile “İşinizi severseniz, bir gün bile çalışmak zorunda kalmazsınız” cümlesini inanarak hayata geçirmiş biri.

Müge, ICF (International Coaching Federation) Global, ICF Türkiye ve EMCC (European Mentoring and Coaching Council) üyesidir.