muge-suntur

Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından akredite edilen, ACC  (Associate Certified Coach) ünvanlı bir performans koçu ve eğitmendir. Koçluk eğitimini ve sertifikasyon sürecini  CTI’dan tamamlayarak, CPCC ünvanı almıştır. Ardından, koçluk uzmanlığını derinleştirmek için ayrıca Academy of Executive Coaching (AOEC), Yönetici Koçluğu Eğitim Programını tamamlamıştır. AOEC’den aldığı Sistemik Koçluk eğitimi temelinde takım koçluğu yaparak takımların etkinliğini artırmalarına destek olmaktadır.

Yöneticilerin ve takımların performanslarını artırmaları, potansiyellerini ortaya çıkarmaları ve gerçekleştirmeleri, Müge Suntur’un koçluk yaklaşımının temelini oluşturur.  İngilizce koçluk verme yetkinliği, uluslararası çalışma imkanı sağlar. Ayrıca kişilerin ve kurumların hikayelerini ortaya çıkarmalarını, “storytelling” aracını hayata geçirmelerini sağlayarak etki alanlarını genişletmelerine ve güçlendirmelerine destek olur. Uzmanlık alanları olan, yönetici koçluğu, performans koçluğu, fasilitasyon, takım olmak, ekip yönetimi, iletişim becerileri, stres yönetimi, kişisel liderlik, ve “storytelling” gibi konularda interaktif eğitimlerle gelişime katkıda bulunmakta, Storyteling webinar’ları aracılığı ile liderlikte hikaye anlatımının etkin kullanımına destek olmaktadır. Hedef koymak ve bu hedefe doğru aksiyon planları hazırlamak ile ilgili atölye çalışmaları yapmaktadır. 2014 yılında eğitimini aldığı IAF (International Association of Facilitators) standartlarını seviyelendiren fasilitasyon becerileri eğitimi sayesinde takımların etkin düşünme ve karar alma süreçlerine katkıda bulunmaktadır. IAF (International Association of Facilitators) Türkiye’nin Genel Sekreterliğini yapmaktadır.  Müge, ICF (International Coaching Federation) Global, ICF Türkiye ve EMCC (European Mentoring and Coaching Council) üyesidir.

AIESEC yönetiminde bulunan öğrenciler için yürütülen “Liderlik Eğitimi Projesi”nin liderliğini ve eş-eğitmenliğini yapmıştır. AIESEC Türkiye Kongre konuşmaları, koçluk desteği ve “Sürdürülebilir Liderlik Araçları Tasarımı”nda aldığı liderlik rolü ile gençlerin liderlik yolunda sağlam adımlarla ilerlemesine destek olmaktadır. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, OGAD, Koruncuk Vakfı gibi kuruluşlarla gönüllülüğe dayalı projelerde yer almaktadır.

2000 yılında mezunu olduğu, analitik tarafını besleyen ODTÜ Kimya Mühendisliği, beraberinde farklı etkinlikler, dalış kulübü, bahar şenlikleri gibi sosyal ortamları da  hayatında tutmasına olanak verdi. Koç Üniversitesi’nde pazarlama üzerine yaptığı MBA sayesinde analitik olmanın üstüne eklediği yaratıcı düşünce biçimi hayatını daha doygun yaşamasında bir adım daha oldu.

Kurumsal yolculuğuna, Colgate’de ürün müdürlüğü görevinde FMCG dinamikleri ile başladı. Canon Eurasia firmasında satış tecrübesi ve uluslararası kültürlerle çalışma fırsatı ile devam etti. Aile şirketinde iş geliştirme ve yatırım planlarının takibi pozisyonları ile zenginleşti. Çocukluk hayali olan seslendirme yapma fırsatı eline geçtiğinde hem stüdyoda asistanlık yapıyor olmak hem de film, belgesel ve çizgi filmlere ses olmayı, yerine başkasını koyamayacağı bir tecrübe olarak nitelendirmektedir. Bunu takiben bir tiyatronun pazarlama koordinatörlüğünü üstlendi. Ve farklı bir sektörün dinamiklerini tanıma fırsatı elde etti.

Bu süreçlerde edindiği yönetim becerileri, farklı liderlik yaklaşımı, uluslararası kültür farklılığı yönetme, değişimle başa çıkma, ekip çalışması tecrübeleri, farklı sektör tecrübeleri iletişim becerileri, karar alma süreçleri ve yaratıcı düşünce yetkinlikleri bugün koçluk ve eğitimlerini zenginleştirmektedir.

MBA eğitimine başladığı 2000 yıllarında kişisel gelişim konusunda kendine yatırım yapmaya başlayan Müge Suntur, bitmeyen bu yolculukta sürekli öğrenerek ve keşfederek yol almayı heyecan verici bulmaktadır. İşine duyduğu tutku ile “İşinizi severseniz, bir gün bile çalışmak zorunda kalmazsınız” cümlesini hayata geçirmiş olmanın ayıcalığı ile değerlerle yaşamanın önemine inanmaktadır. Bir erkek çocuk annesi olan Müge, oğluyla beraber hayatı öğrettiği kadar öğrendiği bir annelik serüveni yaşıyor.