Mehmet BATILI

[cs_responsive_image size=”full” image=”6646″ alignment=”alignleft”]

Academy of Executive Coaching’den Practitioner Diploma in Executive Coaching programını tamamladıktan sonra, üst düzey (C-level) yönetici koçu ve mentoru olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Accredited Associate Executive Coach derecesini kazanarak bu alandaki birikimlerini güçlendirmiştir. Yönetim danışmanlığı çerçevesinde, modern bir organizasyonel teknoloji olan ve kısaca kendini kendini yöneten organizasyonalr anlamına gelen, Holacracy konusunda uzmanlaşmaktdır. HolacracyOne kurumundan Holacracy Practitioner lisansına sahiptir.

Systemic Team Coaching çalışmaları ile koçluk yaklaşımını bütünsel ele alan Batılı, kurumların takım potansiyelini ortaya çıkarmanın önemine inanmaktadır. Bu konuda araştırmalar yapan Batılı, liderlerin sistemik yaklaşımlarını güçlendirmek için yönetim araçları tasarlamaktadır. Holacracy uygulamaları kapsamında, kurumlarda çok sesliliğin etkinliğine ve çoklu karar verme süreçlerinin güçlendirilmesi adına fasilitasyon tekniklerinin yaygınlaşması için çalışmalarına devam etmektedir.

Gölge Koçluk servisi de sunan Batılı, yöneticiler ile bütün bir gün geçirerek, iş hayatının içinde, gerçek zamanlı gözlemlere dayalı  yüksek farkındalık yaratan çalışmalar yapmaktadır.

Batılı, İstanbul Bilgi Üniversitesinde Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans bölümünde, Hazine, Finansal Piyasalar ve Türev Ürünler konularında ders vermektedir. Yüksek katılımlı popüler derslerinde, gerçek zamanlı simulasyon bazlı ve gerçek hayat ile örtüşen eğitimler veren Batılı, üniversite dışında da reel sektör firmaları ve bankalar için finansal eğitimler vermektedir. Turkcell Akademi ile ortak olarak Sermaye Piyasası Lisanslama eğitimleri online sunan Batılı, gene çeşitli kurumların iç sertifikasyon eğitimlerinde yer almaktadır. Türkiye’de yakında başlaması planlanan Finansal Planlama Uzmanlığı (Certified Financial Planner – CFP) konusunda Finansal Planlama Derneği ile ortak çalışmalarını sürdüren Batılı, konunun Türkiye’deki eğitim/öğretim sürecine katkıda bulunacaktır.

Sermaye Piyasası Kurulundan, Türev Ürünler ve İleri Düzey Lisanslarına sahiptir.

Bilgi  Üniversitesinde Organizasyon-Yönetim Doktora bölümünde özel öğrenci olarak çalışmalarını sürdüren Batılı,  kendi kendini yöneten organizasyonlar ve Holacracy konusunda araştırmalar yapmaktadır. Holacracy uygulamalarının sermayedarların yönetimden talep edecekleri cazip bir sistem olup olmadığı konusunda bir taslak araştırması bulunmaktadır.

1990 yılında ODTU Ekonomi Bölümü’nden mezun olmasının ardından Suffolk University-Sawyer School of Management’tan MBA derecesini almıştır.

Finansal Piyasalarda 20 yılı aşkın süredir yöneticilik yapan Batılı, kariyerine Koçbank’ta Management Trainee olarak başlamış, daha sonra Hazine bölümünde, Para Piyasaları, Döviz Piyasaları ve Türev Masalarında trader olarak çalışmıştır. Koçbank’tan 2000 yılında Hazine Grup Yöneticisi olarak ayrıldıktan sonra, kısa bir dönem Daimler Finansal Hizmetler Şirketinde Hazine Müdürlüğü yapmıştır. Ardından Credit Agricole CIB Türkiye’de Hazine’den sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmüştür. Son olarak Standard Chartered Bank Türkiye’de yardımcı CEO pozisyonunda bulunmuştur.

Kurumsal hayatındaki deneyimleri, Batılı’ya risk analizi ve kriz yönetimi, iş büyütme, ve iş küçültme, uluslararası bankalarda liderlik, takım yönetme ve farklı kültürlerin bir arada uyum içerisinde çalışabileceği ortamlar oluşturma becerilerini kazandırmıştır. İş ve insan yönetimi dengesine olan hassasiyeti, ilişki yönetimi, analitik düşünme ve problem çözme, takımdaşlık, pozitif düşünme, büyük resmi görme, sürekli öğrenme, stratejik düşünme becerileri; uzmanlık kazandığı koçluk ve danışmanlık konularına güçlü bir zemin oluşturmaktadır. Batılı, tüm profesyonel çalışmalarını Bütünsel Yaklaşım ile bir araya getirmekte, ve rasyonel ve materialist finansal tecrübelerini, maneviyatı reddetmeden holistik bir anlayış ile birleştirmektedir. Integral Teori ile örtüşen bu yaklaşım ile Batılı, zengin ve sıradışı bir koçluk ve mentorluk deneyimi sunmaktadır.

Batılı, Para Yöneticileri Derneği, European Mentoring & Coaching Council ve International Coaching Federation üyesidir.

Batılı, Istanbul ve Toronto’da ikamet etmekte, çalışmalarını her iki ülkede fiziksel ve online olarak sürdürmektedir.