Hasibe KALKAN

[cs_responsive_image size=”full” image=”6691″ alignment=”alignleft”]

Liderlikte Etkili İletişim, Etkili İfade, Motivasyon, Ekipiçi İletişim konularında eğitimler veren Kalkan, uygulamalı tiyatro biliminden yararlanarak dramaturji ve rol çalışmalarının iş yaşamında yaratıcılığı geliştirme potansiyelleri üstüne de çalışmaktadır. Academy of Executive Coaching Practitionar Diploma Programını tamamlamıştır. Halen, kişilerin hedeflerini koymasına ve potansiyellerini ortaya çıkarması için koçluk yapmaktadır.

İlk-, Orta- ve Lise eğitiminin büyük bir kısmını Berlin’de tamamladıktan sonra 1983 yılında Ankara’ya yerleşti. Hacettepe Universitesi, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünde okurken formasyon dersleri alan Kalkan, aynı zamanda Turist Rehberliği eğitimi aldı ve mezun olduktan sonra bir süre Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde turist rehberi olarak calıştı.

1991 yılında Marmara Üniversitesi, Alman Dili Eğitimi Bölümünde “Almanya’da yaşayan Türk Kadın Yazarlarında Ötekilik” konulu tezle Yüksek Lisans yaptı, 1993 yılında Istanbul Üniversitesi Tiyatro Bölümünde Doktora eğitimine başladı. Bir yıl sonra Hasibe Kalkan, Istanbul Üniversitesi, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümünde asistan olarak işe başladı ve hali hazırda aynı bölümde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir. Kuramsal çalışmalarının yanısıra bu dönemde bir ilkokulda eğitimde tiyatro çalışmaları yaptı, İstanbul Devlet Tiyatrosu için prodüksiyon çevirisi ve dramaturg olarak görev yaptı. “Belgesel Tiyatro” konulu tezle doktorasını tamamlayan Hasibe Kalkan’ın diğer uzmanlık alanları Tiyatroda Kültürlerarasılık, Metin ve Sahneleme Analizi, Almanya’da Türk Tiyatrosu ve Tiyatroda Göstergebilim’dir.

Çeşitli burslar alarak bir kaç kez Almanya’da bulunmuş olan Kalkan, bir yıllık bir araştırma için 2010 yılında Berlin Freie Universitaet’e bağlı bulunan Interweaving Performance Center’de bulundu ve aynı üniversitenin Tiyatro Bölümünde ders verdi.

EFT, bilinçaltı yolculuğu ve koçluk alanında uygulamalı eğitimler de almış olan Kalkan’ın en önemli özelliği farklı alanlardaki bilgileri bir araya getirerek özgün yaklaşımlar geliştirmesidir.

Anadili yetkinliğinde Almanca bilgisi ve insanlar karşısında konuşma deneyimi Kalkan’a Almanca konuşulan ülkelerde ya da Almanca konuşanlarla da çalışma imkanı sağlamaktadır.