Gamze BAYRAKTAROĞLU

[cs_responsive_image size=”full” image=”6634″ alignment=”alignleft”]

GAMZE ACAR BAYRAKTAROĞLU, Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından (PCC) ve European Coaching and Mentoring Council (EMCC) tarafından Senior Practitionar seviyesinde akredite bir yönetici koçu ve eğitmendir. 2500 saati gecen yönetici koçluğu deneyimini ve 500 saatin üzerinde akredite koçluk ve mentorluk eğitimi bulunmaktadır. EMCC’nin global koç/mentor değerlendiricisi (assessor) olarak mesleğin kalite standartlarını korumaktadır. Deneyimlerini lider, koç ve mentor yetiştirmek üzere değerlendirmektedir. Şuan da koçlukta master seviyesini almaya hazırlanmaktadır. Eş yazarlığını yaptığı “Yönetimde Koçluk Yaklaşımı” isimli kitabı bulunmaktadır. Yöneticilere ve takımlara koçluk yapmaktadır. Liderlik ve koçluk kültürünün oluşturulması konusunda kurumlara danışmanlık yapmaktadır. Beraberinde Avrupa’nın en bilinen ve büyük koçluk okullarından biri olan Academy of Executive Coaching’in Türkiye’de partneri olan Institute of Executive Coaching&Mentoring firmasının da yönetici ortağı olarak çalışmalar yapmaktadır.. Uluslararası platformda, ABD New Haven, Fransız Talentis, İngiliz AOEC ve Hemsley Fraser kuruluşlarının global eğitmenlerindendir. Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından CCE derecesinde onaylanan iki koçluk eğitimi bulunmaktadır. NEO-PI-R envanterinin akreditasyonuna sahiptir. 2015 yılında, koçluğa holistik bir yaklaşım sağlamak için Youniversity programını tamamladı. Aynı yıl içinde AOEC tarafından verilen Systems Team Coaching tamamladı. Ardından Koçlukta Dışavurumcu Sanat yaklaşımı ve Transaksiyonel Analiz içeriğinin koçlukta kullanımı için ileri düzey eğitimleri ile koçluk yaklaşım portfoyunu genişletmeye devam etti. Center of Creative Leadership kurumunun Kocluk Orientasyon Programını tamamlamıştır. 2016 yılında ise Sir Peter Hawkings’in Koçluk Supervizyon Sertifika Programı’nı bitirerek Koçlukta Supervizyon çalışmalarına hız verdi. Aynı yıl Helsinki’de Search Inside Yourself Leadership Institute tarafından verilen, Google tarafından tasarlanan Mindfulness Based EQ sertifika programını bitirdi. 2016 yılından itibaren Search Inside Yourself Leadership Institute Türkiye temsilcisi olarak faaliyet göstermektedir.

Avrupa Koçluk ve Mentorluk Konseyi (EMCC) konferanslarında koçluk ve mentorluk konularında sunumlar yapmıştır. Aynı zamanda bu derneğin başkan yardımcısı olan Bayraktaroğlu, Türkiye’de koçların akredite edilmesi için altyapı çalışmalarını oluşturmaktadır. Kendisi de EMCC’nin global assesörü olmak üzere onay sürecini tamamlamak üzeredir. Türkiye’de kurumiçi mentörluk projelerinin ve mentorlerinin akreditasyon komitesi başkanlığı yapmaktadır. Motiva International Eğitim ve Koçluk Hizmetlerinin kurucusu, Institute of Executive Coaching and Mentoring’in ortağıdır. Hemsley Fraser, Talentis, New Haven, Human Systems gibi global eğitim ve koçluk kuruluşlarının Türkiye’deki çözüm ortağıdır. Dünya Bankası’na koçluk hizmeti Peakinsight koçluk platformunun Türk koç üyesidir.

Kurum kültürlerinin ölçümünü ve değişim projelerini yapan OCAI’nin de Türkiye sertifikalı temsilcisidir. Yönetici Koçluğu ve Takım Koçluğu ile birlikte, uzmanlığı olan – Lider Geliştirme, Takım Ruhu Oluşturma, Koçluk ve Mentorluk Mesleki eğitimleri, Etkin İletişim, Yenilikçi Düşünme konularında hizmet vermektedir.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra, mesleki hayatına yatırım bankacılığı ile başlayan Gamze Acar Bayraktaroğlu, 13 yıl boyunca Türkiye’de yabancı yatırımcılara danışmanlık yaptı. Bununla birlikte 20 yıldır kişisel gelişim üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bankacılık sonrasında koçluk, yönetici ve lider gelişimi alanlarında uzmanlaşan eğitim ve koçluk firması Motiva Eğitim ve Koçluk Hizmetlerini kurmuştur.

2005 yılında Co-active Coaching programı ile almaya başladığı koçluk eğitimleri, 2006 da Gestalt Institute of Cleveland – “Bireysel Koçluk Becerileri”, 2008’de “Gestalt Groupworks: Learning To Facilitate Groups” , 2010 da CRR tarafından verilen Organizational and Relationship Coaching, 2012 yılında Columbia Business School Personal Leadership Program, 2013 yılında Koçlukta Supervizyon ve 2014 yılında’da Academy of Executive Coaching tarafından verilen koçluk eğitimini tamamlamış ve global eğitmeni olmuştur.

İlk uluslararası eğitimci sertifikasını Liderlik Gelişim Organizasyonu olan Junior Chamber International (JCI)’da alan Bayraktaroğlu, dernekte yönetici pozisyonlarında da bulunmuştur. Volvo’nun sponsorluğunu yaptığı İşveç’te liderler akademisine 1999 yılında Türkiye’den birinci seçilerek katılımcı olarak, 2006 yılında da eğitmen olarak bulunmuştur. Katkılarından dolayı senatörlük ünvanı aldı. MIT Enterprise Türkiye Girişimcilik projelerinde koçluk desteği verdi. European Mentoring and Coaching Council ve English Speaking Union’da Yönetim Kurulundadır. Ayrıca American Society For Training Development, International Coaching Federation, Peryön Junior Chamber International, BÜMED, Boğaziçi ve Robert Mezunları Derneği üyesidir.