Dave HARBATH

[cs_responsive_image size=”full” image=”6640″ alignment=”alignleft”]

“Koçluk, bireylerin sonsuz bir kişisel yenilenme yolculuğuna çıkmalarını mümkün kılar”

Liderler, bireyler, ekipler ve organizasyonlara yönelik koçluk ve eğitim konularında uzmanlaşmış olan Dave Harbath, Kültürel Zeka ve farklı kültürel bağlamlarda verimli çalışma yetkinlikerinin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Bunlara ek olarak, günümüzde gittikçe büyüyen “uzaktan ve mobil” işgücünün faydalarından yararlanarak doyurucu, verimli ve sürdürülebilir bir geleceği kucaklamak konusunda da destek vermektedir. Bu konulardaki uzmanlığını, Yüksek Teknoloji ve Tedarik Zinciri sektörlerindeki engin kültürlerarası iş deneyimlerini, koçluk becerileri ve kültürel zeka konusundaki eğitimi ile birleştirerek sağlamaktadır.

Washington Üniversitesi Henry M. Jackson Uluslararası Araştırmalar Fakültesi mezunu olan Dave Harbath, Yüksek Teknoloji ve Tedarik Zinciri sektörlerinde 25 yılı aşkın liderlik tecrübesine sahiptir. Kariyerinin son 20 yılında ise, tedarik zinciri yönetimi, dış kaynak yönetimi, teknik hizmetler ve müşteri hizmetleri ile organizasyonel değişim ve gelişim alanlarındaki derin tecrübeleri ile İstanbul’da Expeditors International ve Cisco Systems’ın Gelişmekte Olan Pazarlar ekiplerine liderlik etmiştir.

Kariyerine, 1987 yılında global bir lojistik firması olan Expeditors International’da başlamış; 1991 yılında ise Türk ve Doğu Akdeniz bölge ofislerini kurmak ve geliştirmek üzere Türkiye’ye gelmiştir. ‘90’lı yıllar boyunca Satış Müdürü olarak sorumluluğundaki bölgede profesyonel satış yapılanmasını kurmasının ardından firmayı Türkiye’de şube açma konusunda ikna etmiştir. Bunun üzerine, 1999 yılında, başarılı bir şekilde ofisi kurup yönettiği İstanbul şubesine Bölge Müdürü olarak atanmış ve gelecek yıllarda bölgede kurulacak diğer ofislere model oluşturacak liderlik ekibini oluşturmuştur.

Dave Harbath’in kariyeri, 2007 yılında Cisco Systems tarafından, yeni kurulmakta olan, Gelişmekte Olan Pazarlar bölgesinde servis tedarik yönetim zincirini kurması ve liderlik etmesi için davet edilmesiyle yeni bir dönemece girmiştir. Bir taraftan Orta Doğu, Afrika, Rusya, Ukrayna, ve Bağımsız Devletler Topluluğu bünyesindeki 47 ülke için organizasyonel yapıyı tasarlarken bir yandan da tedarik zinciri ve teknik servis hizmetleri için yerel ekipleri oluşturmuştur. Bu süre zarfında ayrıca, “Koçluk ve Mentorlükte Lisanslı Personel ve Gelişim Enstitüsü (CIPD)/Avrupa Mentorlük ve Koçluk Konseyi (EMCC) Uygulayıcısı Sertifikası” programını üstün dereceyle tamamlamış ve 2010 yılında Cisco’nun 5 bölge ve 130 ülkeyi kapsayan Global Üçüncü Parti Hizmet Lojisitiği fonksiyonel ekibine liderlik etmeye devam etmiştir.

2014 yılında Dave Harbath,; liderler, bireyler, ekipler ve organizasyonlarla çalışmak üzere, kurumsal yaşamdaki kapsamlı tecrübelerini profesyonel bir fasilitatör ve iş yaşamı koçu olarak sahip olduğu yetkinliklerle birleştirerek Motiva’nın profesyonellerden oluşan ekibine katılmıştır. 2015 yılında, “ Sertifikalı Üst Düzey Kültürel Zeka Fasilitatörü ve Eksperi” (Advanced CQ (Cultural Intelligence) Certified Facilitator, and Assessor) olmaya hak kazanmıştır. Halen Avrupa Mentorlük ve Koçluk Konseyi Türkiye (EMCC Turkey)’nin aktif bir üyesi olan Dave Harbath,  2010-2012 yıllarında Konsey’in Yönetim Kurulu üyeliğinde de bulunmuştur. Odaklandığı konular arasında, sahip olunan Kültürel Zeka’nın değerlendirilip zenginleştirilmesine destek olmanın yanısıra, “uzaktan” ekip yöneten yöneticilerin güçlü yönlerine odaklanmalarını sağlayıp, liderlik ve öz farkındalıklarının geliştirilmesine yönelik koçluk faaliyetleri de yer almaktadır.