Mutluluk Avantajı

Mutluluk Avantajı

“İşleri tamamlamak için yeterli zaman var mıdır? Eğer işi kotaramazsak ne olur? Teslim tarihi yaklaşıp üzerimizdeki baskı arttıkça yemeklerimizi daha fazla masamızda yemeye, daha geç saatlere kadar çalışmaya, hafta sonlarında işe gelmeye başlarız. Bu ise yöneticilerimizle yüz yüze gelmememiz, arkadaşlarımızla sohbet etmememiz hatta müşterilerle zorunlu olmayan görüşmeleri yapmamamız anlamına gelir. E-posta mesajlarımız bile daha kaba ve mesafeli hale gelmeye başlar. Arkadaşlarımız ve ailemiz için zaman ayırmayı düşünmeyiz bile çünkü bu kişiler bir kriz zamanında ilk göz ardı edilebileceklerdir,” diye anlatıyor Mutluluk Avantajı kitabının yazarı Shawn Achor, mutluluk avantajına yatırım yapmayan profesyonellerin kaçınılmaz hazin sonunu.

Bu kitapta Achor, özetle her darboğazda biraz daha sıkışmak yerine gevşemek, hep acele etmenin doğruyu getirmediğini anlayabilmek, pozitif psikolojinin, ‘başarının yalnızca mutlulukla sağlanabildiği’ teorisine karşı çıkarak hayatta, mutluluğunuza nasıl yatırım yapıp avantajını sağlayabilmeyi öğretmeyi hedefliyor.

Achor’a göre bugüne kadar bize öğretilen “mutluluk=ödül” denklemi yanlış ve bizi mutsuz ediyor. Bu nedenle insanlar hedeflerine ulaşınca mutlu olacaklarını zannediyor ancak birçok insan istediği işi, aşkı, başarıyı elde etmesine ragmen mutlu olamıyor.

Kitaptan Notlar:

• Yazar, “Ne kadar başarılı olursam o kadar mutlu olurum.” Ya da “Önce başarılı olmalıyım ki mutlu olabileyim” şeklindeki varsayımlara karşı çıkarak, başarının ancak önce mutlu olarak elde edileceğini savunuyor.
• Achor’un çalışmalarına göre elde ettiğimiz başarının %75’i bizim zihinsel durumumuza yani stress düzeyimize ve olaylara bakış açımıza bağlı.
• Olumlu duygu/düşünce durumunda olduğumuz zaman vücudumuz dopamin ve serotonin salgılıyor. Bu durum da daha yaratıcı olmamıza yardımcı oluyor, beynimizdeki öğrenme merkezini de active ediyor. Bu sayede de daha başarılı oluyoruz. Kitaba adını veren “mutluluk avantajı” da bu duruma verilen isim.
• Ne kadar yoğun olursak olalım, sadece işimize odaklanmak yerine dostlarımıza, ailemize ve kendimize zaman ayırdığımızda daha mutlu, dolayısıyla da daha başarılı oluyoruz.
• İrademizin limiti sınırlı, bu nedenle aynı anda tüm hedeflere birden gitmeye heveslenince büyük hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bu konuda daha planlı ve sıralı bir yol izlersek her şey daha kolay oluyor. Aynı şekilde daha küçük hedefler seçip onları tamamladıkça büyük hedefe ulaşma planı da bize daha yardımcı oluyor.
• Olumlu olmak, pozitif düşünmek önemli ancak bu hiçbir şekilde hayata pembe gözlüklerle bakmak anlamına gelmiyor. Yazar sık sık “realist optimist” olmanın önemi üzerinde duruyor. Şimdiki durumumuzla ilgili gerçekçi bir bakış ve gelecekle ilgili pozitif tutum mutluluk avantajını kullanmayı kolaylaştırıyor.