Dört Anlaşma

DÖRT ANLAŞMA

Castaneda geleneğinde, bir yaşam sanatının uygulayıcısı Toltek’lerin bilgeliğinde bizim kendi karanlığımızda nasıl yolumuzu bulacağımızı  anlatan harika bir kitap..

Kişilerin mutluluğa giden yolda aydınlanmalarını sağlayan, farkındalıklarını arttıran ve en önemlisi kullandığınız sözlerin bizim yaratma gücümüzü nasıl etkilediğini, kişisel algılamalarımızın hayatımızı nasıl cehenneme çevirdiğini, varsayımlarda bulunmamızın bunların gerçek olduğuna nasıl inanmamıza neden olduğunu ve en son olarak da ne yaparsak yapalım en iyisini yapmanın hayatımızda nasıl bir sihirli değişikliğe neden olacağını anlatan bir başucu kitabı.

Başlangıçta bizi huzura kavuşturacak ve kendi cennetimizi yaratmamıza sebep olabilecek 4 anlaşmayı (Kullandığın Sözcükleri Özenle Seç”,“Hiçbir Şeyi Kişisel Algılama”,“Varsayımda Bulunma”,“Daima Yapabildiğinin En İyisini Yap”) kendi kendimize yapmamız çok zor görülse de , zaman için de davranış biçimimiz haline getirebildiğimiz ve bu konulardaki farkındalığımızı arttırabildiğimiz takdirde, daha sağlıklı, daha huzurlu, mutsuzluklarımızdan, problemlerimizden karşımızdakileri suçlamayarak ,kendi çözümlerimize kolaylıkla ulaşabilecek bireyler olarak hayatımıza devam edebiliriz.

 

Kitaptan Alıntılar:

 

* Söz, sadece bir ses ya da yazı sembolü değildir. söz, bir güçtür; kendini ifade etme ve iletişim kurma gücüdür. sözle düşünürsünüz. düşünmekte kullandığınız sözlerle yaşamınızdaki olayları yaratırsınız.

 

* Bireysel önemlilik ya da kişisel algılamak, bencilliğin en üst düzeydeki ifadesidir. çünkü her şeyin “kendimizle ilgili” olduğunu varsayarız.

 

* varsayımda bulunmanın problemi, varsayımlarımızın gerçek olduğuna inanmamızdır. başkalarının neyi düşündüğüne ya da yaptığına dair varsayımlarda bulunuruz. varsayım teorilerimizi kişisel algılarız. sonra da o kişileri suçlar ve sözlerimizle duygusal zehir saçarak tepki gösteririz.

 

* Pratik yapmak, bir şeyi tekrar tekrar uygulamak iradenizi güçlendirir, tohumu besler ve yeni alışkanlığın yerleşmesi için sağlam bir temel oluşturur. birçok tekrardan sonra bu yeni anlaşmalar ikinci doğanız haline gelir.

 

* Daima sözünüzü özenle kullanabilmeyi beklemeyin. rutin alışkanlıklarınız çok güçlüdür ve zihninize kazılmış olabilir. ama yine de yapabileceğinizin en iyisini yapabilirsiniz.