Blog

Başarısızlık Korkusu

Başarısızlıktan korka korka sonunda başarısız olmak.. Gerek eğitimlerimdeki katılımcılarımızda gerekse yönetici koçluğu şapkamla yöneticilerin getirdiği problemlerde en çok karşılaştığım durumlardan biri. Eminim hepimizin de zaman zaman deneyimlediği bir durum. Belli bir dozu işimize yarayacak olan başarısızlık korkusunun fazlası olduğunda biri hareketsiz kılmaya kadar götürüyor. İşte kehanet orada hayat buluyor. Hareket durduğu an başarısızlık kendini göstermeye başlıyor. Burada en sevdiğim hikayelerden biri Edison’un ampulü keşfi yolculuğu… Hadi bu efsaneyi beraber okuyalım…

KİŞİSEL MOTİVASYON

Duygularını fark eden ve anlayan insanların yaşamlarını daha iyi yönettikleri ile ilgili çok çeşitli araştırmalar var. İlişkilerinde başarılı oldukları, zorluklarla daha kolay başa çıkabildikleri, hatta daha az hastalandıkları ile ilgili sonuçlar çıkıyor.

Duygusal Dayanıklılık, Zihinsel Ferahlık

Duygusal dayanıklılık hep ihtiyacımız olan şeydi ama neden bu günlerde daha çok konuşuyoruz? Pandemi, haberlerdeki felaketler, ekonomik, sosyal bir çok dengesizlik içimizi acıtıyor. Kimimizi günlerce uykusuz bırakırken, kimimizin de mide ağrılarına sebep oluyor.  Kimimizi de bir süre meşgul etse de zihnimiz ve bedenimiz normal akışında devam ediyor. Bu beceri acaba öğrenilebilir mi?

Işığı Arayanların Karanlık Yanı

Ancak, kendimizi aldatmadan ya da yanıltmadan, her şeyle olduğu gibi yüzleşecek cesarete sahip olduğumuzda, olaylardan  başarıya götürecek yolu gösteren bir ışık gelişecektir.

İrrasyonel – Stuart Sutherland

İrrasyonel davranmak ve hata yapmak birbirinden farklıdır. İrrasyonel bir eylem, kasıtlı, bilinçli bir eylemdir. Fakat yanlışlık ya da hata bilmeden yapılır. Toplama işleminde iki sayının basamaklarını yanlış toplamak ya da basamak kaydırmak hata yapmaya örnektir, irrasyonel davranmaya değil.

İrade – Kişisel Motivasyon

Kişisel motivasyonun en yakın dostlarından biri de irademiz. İkisi de birbirine destek veren ve birlikte çalıştıklarında çok daha iyi sonuçlar yaratan iki olgu. İrade ve motivasyon arasında doğrudan bir ilişki mevcut. O yüzden bu ay “irade” konusunu birlikte düşünelim istedim. İrade nedir sorusuna ne cevap verirdiniz? Aklınıza ilk gelen kelime ve kavramlar neler?

Drive – Daniel H. Pink

Belli bir faaliyet için harici bir ödül olarak para kullanıldığında denekler, o faaliyet için duydukları içsel ilgiyi yitiriyorlar.” Ödüller, tıpkı bir fincan kahvenin size birkaç saatlik çalışma enerjisi verişi gibi kısa süreli ilgi artışı sağlayabilir. Ama etkisi kısa sürede geçer ve daha da kötüsü kişinin projeyi devam ettirme konusundaki uzun erimli motivasyonunu da azaltabilir.

Yansıtmanın* Dayanılmaz Hafifliği ile Belirsizliğin Dayanılmaz Ağırlığını Yenin

İnsan kendinin dışardan nasıl göründüğünü merak eder.

O zaman aynaya bakar ve inceler. Sakalım güzel duruyor mu  ya da göz kalemini düzgün çektim mi? Aynaya iyice yaklaşır ve cevap bulur.

Ben OK’im Sen OK’sin? – Thomas A. Harris

En dikkat çekici keşif belki de sadece geçmiş olayların detayları ile kaydedilmesi değil aynı zamanda bu olaylar ile ilgili hissedilen duyguların da kayıt edilmesidir. Bir olay ve bu olaydan dolayı hissedilen duygu ayrılmaz bir şekilde beyinde birbirlerine kenetli bir halde bulunmaktadır ve biri, diğeri olmadan anımsanamamaktadır.

Beşinci Anlaşma – Don Miguel Ruiz

Büyümeye devam ederiz.

Ana babamızdan neyi yapıp neyi yapmayacağımıza dair sözler işitmek istemeyiz. Özgürlüğümüzü isteriz, kendimiz olmak isteriz, öte yandan kendimiz olmaktan korkarız.

HAYAT – Engin Gençtan

Geçmişte şartlandırıldığımız düşünce tarzlarımızın sonucu bizler, yalnızca bazı evrim süreçlerinin rastlantısal üretimi sonucu oluşmuşuz da içinde yaşadığımız düzende hiçbir payımız yokmuşçasına davranmaya alıştırıldık.

SORULARINIZ DEĞİŞİRSE HAYATINIZ DEĞİŞİR

Marilee, düşüncelerimizi, dolayısıyla davranışlarımızı ve bunun sonucu olarak da aldığımız sonuçları değiştirmek ve yönlendirmek için soruların gücünü nasıl kullanabileceğimizi gösteriyor. Bu, en güçlü soruları kullanarak geleceğimizi bilinçli bir şekilde hazırlayabileceğimiz anlamına geliyor. Etkili koçluk bu demektir. Büyük liderlerin yaptığı şey de budur; bize yepyeni gelecek vizyonları sunarlar. Marilee hem koçların hem de liderlerin görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmelerine yardımcı olmak için soru teknikleri öneriyor.

Koçluk Yeni Normallerde Haklı Yerini Alıyor

Bu yolculukta yerinizi nerede alıyorsunuz?

Nasıl bir dönem!. Öngörülemeyecek kadar geniş ve güçlü etkiye sahip ve belki de bir daha zor görülecek günler. Hepimiz zor zamanlardan zor deneyimlerden geçiyor ve yeni öğrenimler kazanıyoruz. Her meslek bu süreci kendi dinamikleriyle yaşıyor. Ben de kendimi lunaparklardaki hız treninde gibi hissediyorum. Yukarı çıkışlar aşağı inişler. Sanki boşluğa düşüyoruz. Tam yere çarparken neyse ki kurtuluyoruz. Sonra tekrar yukarı çıkıyoruz ve tam büyük resmi göreceğimizi zannedip süzülürken tekrar aşağı doğru hızla inmeye başlıyoruz.

Bir Kuşağı Anlamak

“Ormandaki en uzun meşe sadece en sert palamuttan yetiştiği için en uzun meşe olmamıştır. Diğer ağaçlar onun aldığı güneş ışığını engellemediği, çevresindeki toprak derin ve zengin olduğu, fidanken hiçbir tavşan onun kabuğunu kemirmediği ve hiçbir oduncu onu vakti gelmeden kesme- diği için de en uzun meşe o olmuştur.”

İnsanın Anlam Arayışı

“Başarıyı amaçlamayın. Bunu ne kadar amaç haline getirip bir hedefe dönüştürürseniz, kaçırma olasılığınız da o kadar artar. Çünkü mutluluk gibi başarınının da peşinden koşamazsınız; kendisi ortaya çıkmalı, kendisi oluşmalı ve sadece kişinin, kendinden daha büyük bir davaya kişisel adanışının amaçlanmayan bir yan etkisi olarak ya da kişinin kendini başka bir insana bırakışının bir yan ürünü olarak oluşmalıdır. Mutluluğun kendiliğinden olması gerekir, aynı şey başarı için de geçerlidir: Ona aldırış etmeyerek, kendi kendine olmasına izin vermeniz gerekir. Bilincinizi dinlemenizi ve bilginiz dahilinde bilincinizin sizden yapmasını istediği şeyi yerine getirmek için elinizden geleni yapmanızı istiyorum. O zaman, uzun vadede-uzun vadede diyorum!- başarı sizin peşinizden gelecektir, çünkü başarıyı düşünmeyi unutmuşsunuzdur.”

Yaratma Cesareti

‘Sanatçının yaratma anında duyumsadığı memnuniyet ya da tatmin değildir (bu sonra gelir, geceleyin içkisini yudumladığında ya da piposunu tüttürdüğünde). Daha çok coşkudur bu, bilincin artışıyla atbaşı giden, kişi kendi gizilgüçlerini gerçekleştirirken akıp giden duygu olan coşku.’

Uzaktan Çalışan Etkili İnsanların 9 Alışkanlığı

İşleriniz istediğiniz verimlilikte gitmiyorsa hangi alışkanlıkları edinmeniz gerekecek acaba? Yeni normaller hangi tutum ve davranışı bekliyor?

İş dünyası olarak uzaktan çalışma şartlarını oluşturmaya çalışırken birden bire kendimizi içinde bulduk. Bu yeni şartların şokunu atacak kadar da zamanımız oldu. Nerdeyse bir aya ulaştık. Ani değişimler başta zor gelmesine rağmen bir yandan da aciliyet hissi ile çok şeyi hızlandırır. Uzaktan çalışma mecburiyeti modellerin gelişini de hızlandırdı işte.

İnsan Olmak

‘Geleneksel toplumlarda davranışların çoğu diğer insanların beklentilerini karşılamak için yapılır. Dostlar, düşmanlar ve insanın önem verdiği diğer kişiler, onun benliğini biçimlendirirler. Çağdaş toplumlar ise insanın varoluşundan haberdar olabilmesine ve kendi iç yaşantısı doğrultusunda davranmasına öncelik tanır.’

Olma Sanatı

‘Kişinin harici zincirlerin farkına varabilmesine rağmen içindeki zincirlerin farkına varamaması, özgür olduğu yanılsamasıyla onları taşımaya devam etmesidir. Nitekim harici zincirlerden kurtulmaya çabalayabilir ama varlığının farkında bile olmadığı zincirlerden nasıl kurtulabilir ki?’

Corona Günlerinde Etkimizi Artırmak

BLOG

Bütün dünya ilk defa aynı anda aynı tehdit ile başa çıkmaya çalışıyor. İronik olan ise, hiçbir ülkenin düşmana karşı milyar dolar silahlanmaya yaptığı yatırımın bugün fayda etmemesi. Düşmanın insanlıkla dalga geçer gibi bütün coğrafyaları elini kolunu sağlayarak dolaşması. Yeni normallere alışmak gerekecek gibi görünüyor.

Mutlu Olmak İsteyen Adam

KİTAP ÖZETİ

Serseme dönmüştüm; hem bebek kaplumbağalar hem de duyduklarım beni serseme çevirmişti. Olağanüstüydü; yalnızca birkaç kelimeyle, herkes yaşama bakışını özetlemişti. Hollandalı yapbozunun son parçası yerine yerleşiyor, tanık olduğum sahnelerin bütününe anlam veriyordu. Claudia’nın kocasının dayattığı ev kadınlığı rolünü neden kabul ettiğini şimdi anlıyordum; piyangodan yalnız sayı çekmişti yalnızca. İnsan kaybetti mi kaybetmiştir, yapacak bir şey yok. Kumarda  ya da lotoda kaybedince gerekçe ileri süremezsin. Olan olmuştur, değiştirmek istemek bir işe yaramaz. Hans’a gelince, onun eylem takıntısını ve dingin anlara uyum sağlamayı becerememesini anlıyordum.

Ekiplerin 5 Temel Aksaklığı

KİTAP ÖZETİ

“Piyasanın en iyi yöneticilerine sahip bir firmanın, rakiplerinin gerisinde kalması sonucunda, genel müdürlerinin tenzili rütbe ile iş geliştirme müdürü pozisyonuna çekilmesiyle başlıyor hikaye. Üstelik genel müdür pozisyonuna, firmanın iş alanıyla çok da ilgisi olmayan bir bayan getiriliyor. İşte bu noktada liderlik, işi çok iyi bilmekle değil, iyi bir ekip oluşturmakla ilişkilendiriliyor.”

Mutluluk Avantajı

KİTAP ÖZETİ

“İşleri tamamlamak için yeterli zaman var mıdır? Eğer işi kotaramazsak ne olur? Teslim tarihi yaklaşıp üzerimizdeki baskı arttıkça yemeklerimizi daha fazla masamızda yemeye, daha geç saatlere kadar çalışmaya, hafta sonlarında işe gelmeye başlarız. Bu ise yöneticilerimizle yüz yüze gelmememiz, arkadaşlarımızla sohbet etmememiz hatta müşterilerle zorunlu olmayan görüşmeleri yapmamamız anlamına gelir. E-posta mesajlarımız bile daha kaba ve mesafeli hale gelmeye başlar. Arkadaşlarımız ve ailemiz için zaman ayırmayı düşünmeyiz bile çünkü bu kişiler bir kriz zamanında ilk göz ardı edilebileceklerdir,” diye anlatıyor Mutluluk Avantajı kitabının yazarı Shawn Achor, mutluluk avantajına yatırım yapmayan profesyonellerin kaçınılmaz hazin sonunu.

Dört Anlaşma

KİTAP ÖZETİ

Castaneda geleneğinde, bir yaşam sanatının uygulayıcısı Toltek’lerin bilgeliğinde bizim kendi karanlığımızda nasıl yolumuzu bulacağımızı  anlatan harika bir kitap..

Kişilerin mutluluğa giden yolda aydınlanmalarını sağlayan, farkındalıklarını arttıran ve en önemlisi kullandığınız sözlerin bizim yaratma gücümüzü nasıl etkilediğini, kişisel algılamalarımızın hayatımızı nasıl cehenneme çevirdiğini, varsayımlarda bulunmamızın bunların gerçek olduğuna nasıl inanmamıza neden olduğunu ve en son olarak da ne yaparsak yapalım en iyisini yapmanın hayatımızda nasıl bir sihirli değişikliğe neden olacağını anlatan bir başucu kitabı.

Başlangıçta bizi huzura kavuşturacak ve kendi cennetimizi yaratmamıza sebep olabilecek 4 anlaşmayı (Kullandığın Sözcükleri Özenle Seç”,“Hiçbir Şeyi Kişisel Algılama”,“Varsayımda Bulunma”,“Daima Yapabildiğinin En İyisini Yap”) kendi kendimize…

İşinizden mi Sıkıldınız?

KENDİNİ YÖNETMEK | BLOG | Gamze Acar Bayraktaroğlu

Sevdiğin işte çalışırken, hiçbir zaman çalışıyormuşsun gibi hissetmezsin. – Konfüçyus Sanırım ben Konfüçyus’un anlattığı gibi yaşayan mutlu azınlıktayım. Bir zamanlar hobi olarak başlayan, son 11 senedir profesyonel olarak devam ettiğim eğitmenlik ve koçluk şapkam sayesinde her gün büyük bir motivasyonla uyanıyorum. O nedenledir ki 7/24 işimle ilgili bir faaliyet içi…

Y Kuşağının Bağlılığını Kazanmak için Yeni Liderlik Modelleri Gerekiyor

LİDERLİK GELİŞİMİ | BLOG | Gamze Acar Bayraktaroğlu

Gallup’un 2012 yılında dünya çapında gerçekleştirdiği State of the Global Workplace isimli araştırmasının sonuçlarına göre Türkiye çalışan bağlılığı oranı en düşüklerden biri: Yüzde 7. Yani her yüz çalışandan sadece 7 tanesi yaptığı işe kendinden katma değer yaratmaya istekli. Tower Watson’ın Türkiye 2012 İşgücü Araştırması Raporu’na göre ise Türk çalışanlar, liderleri iş s…