canan-buyuk-sayar

CANAN BÜYÜKSAYAR, Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından akredite edilen, ACC (Associate Certified Coach) ünvanlı bir performans koçu ve eğitmendir. Academy of Executive Coaching (AOEC), Yönetici Koçluğu Eğitim Programını tamamlamıştır. Profesyonel olarak Yöneticilere koçluk ve mentorlük yapmaktadır. Avrupa Koçluk ve Mentorluk Konseyi (EMCC) ve ICF (International Coaching Federation) üyesidir.

İngiltere’nin en büyük koçluk okullarından Academy of Executive Coaching (AOEC), Yönetici Koçluğu Eğitim Programı’nın eğitmen havuzundadır.

Ayrıca AOEC’den aldığı Sistemik Koçluk eğitimi temelinde takım koçluğu da yaparak, takımlara performanslarını arttırmaları, potansiyellerini ortaya çıkartmaları ve gerçekleştirmeleri için çalışmalar yapmaktadır.

Toplumsal sosyal sorumluluk alanında deneyimlerini AIESEC yönetiminde bulunan öğrenciler için yürütülen “Liderlik Eğitimi Projesi”nin eş-eğitmenliğini yaparak, gençlerin liderlik yolunda sağlam adımlarla ilerlemesine destek olarak değerlendirmektedir. Ayrıca aynı desteği TEGEV için de zaman zaman Liderlik bazlı eğitimler vererek sürdürmektedir. Altınbaş Üniversitesi’nin lisans üstü programlarında Takım Koçluğu Eğitimi de vermektedir.

Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 32 yıllık kurumsal hayatı süresince sırasıyla bir Alman şirketinin Finans bölümünde Muhasebe Müdürü, Finans Müdürü ve Finans Direktörü olarak 20 yıl, bir Hukuk Şirketinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak 2 yıl, bir Amerikan şirketi olan Estee Lauder Şirketi’nde de İnsan Kaynakları Direktörü olarak 8 yıl çalışmıştır. Sonrasında ise kurumsal hayata veda ederek, 32 yıllık birikimlerini ve tecrübelerini kullanabileceği Koçluk ve Eğitim Danışmanlığı konularında çalışma kararı alarak bu alanda kendini geliştirmek üzere çalışmalara başlamıştır.

Yerli ve yabancı organizasyonlarda, farklı yöneticiler ve ekiplerle birbirinden farklı kültürleri tanıyarak çalışmasının getirdiği tecrübelerin yanında, değişik dönemlerde Stratejik Düşünme, You, the Coach, Yetenekleri ve Kapasitelerini Geliştirmek, Stres Yönetimi, İletişim Becerisi, Efektif Sonuçlar, Değişim Liderliği, Değişim Yönetimi Programları, Liderlik, Takımdaşlık , Mindfulness, TA (Transaksiyonel Analiz) gibi eğitimler almıştır. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışında aldığı bu eğitimlerden sağladığı kazanımları, koçluk ve fasilitasyon becerileri ile birleştirerek yöneticilerin ve kişilerin kendileri ile ilgili farkındalıklarını sağlayarak

performanslarını artırmaları, potansiyellerini ortaya çıkarmaları ve gerçekleştirmeleri koçluk yaklaşımının temelini oluşturmaktadır.

Gerek özel gerekse iş hayatından edindiği tecrübelere ve insanlara olan yaklaşımlarına, ve de hayat felsefesine bakıldığında Canan Büyüksayar için koçluğun sadece bir meslek değil, bir yaşam tarzı olduğu görülmektedir.

Çok değişik kültürlerden ve değişik pozisyonlardaki kişilerle çok uzun yıllar birebir çalışmasının kendisine kazandırdığı insanları anlayabilme, kendileri ile kolayca empati kurabilme ve problemlerine önyargısız yaklaşabilme yeteneğinin yanında uzun yıllar müdür ve direktör olarak çalışmasının getirdiği yöneticilik tecrübesi ile de zor durumlarla nasıl başa çıkabileceği, sonuca nasıl ulaşabileceği ve stres altında nasıl çalışabileceğini bilmesi başarılı bir Koç olabilmesi için kendisine son derece yardımcı olmaktadır.

İyi bir koç ve eğitmen olabilmek için önce kişinin kendisini geliştirmesi gerektiğine inandığı için, kişisel gelişim konusunda bitmek tükenmek bilmeyen bir yolculukta, sürekli yeni bir şeyler keşfetmekte ve bunları paylaşmaktan büyük keyif almaktadır.